COVID PROFILAKTIKA IR GYDYMAS?
COVID profilaktika ir gydymas namuose nuo pirmos dienos*!
*pirma diena, kai atsiranda simptomai (nepaisant yra ar nėra COVID testo rezultatų) arba diena, kai sužinote apie kontaktą su sergančiu COVID (iki kol gausit savo testo rezultatą). Simptomai - žr. žemiau
Amerikos gydytojų rekomendacijos visuomenei (ypač esantiems rizikos grupėje (žr.žemiau)):
1. Prevencija. Saugus kontaktas ir higiena: veido kaukės, rankų dezinfekcija, 2m atstumas, kuo mažiau kontaktų.
2. Profilaktika. STIPRINTI SVEIKATĄ IR PARUOŠTI IMUNINĘ SISTEMĄ susitikimui su virusu. Tikslas – kuo greičiau atpažinti ir užmušti virusą, neleisti daugintis ir plisti organizme.
- Profilaktikai: Vitamino D3 + Vit. C + Vitamino B kompleksas + Melatoninas + Cinkas + Antioksidantai
3. Pradėti gydymą NUO PAT PIRMOS DIENOS. Čia svarbu:
- Antivirusinis veiksnys
- Uždegimą slopinantis veiksnys
- Imuninę sistemą mobilizuojantis veiksnys
- Antikoaguliacinis veiksnys (mažinantis trombų susidarymo riziką kraujagyslėse)
- Tęsti tas pačias priemones kaip profilaktikai + antikoagulaintai (acetilsalicilo rūgštis iki 325mg per parą (jei nėra kontraindikacijų). Būtina konsultuotis su gydytoju! Rekomenduojama nuotoliniu būdu. Izoliuotis. Vykdyti priemonių planą, kurį rekomenduoja SAM ir NVSC.
- lengvinti ligos eigą,
- mažinti hospitalizacijos tikimybę,
- mažinti komplikacijų riziką
- Tęsti tas pačias priemones. Konsultuotis periodiškai su gydytoju nuotoliniu būdu, nes vitaminų (C ir D3) dozes rekomenduojama naudoti didesnes nei įprastai, gali reikėti papildomų priemonių ar tyrimų.
- Sekti kūno temperatūrą, neskubėkite ją mušti, nes aukšta temperatūra padeda naikinti virusą. Jei temperatūra temperatūra> 38°C ir blogai toleruojate, pirmiausia ją žeminkite ne medikamentinėmis priemonėmis. Dėl vaistų vartojimo būtina konsultuotis su gydytoju, ne visi įprasti vaistai tinka mušti temperatūrai COVID ligos atveju.
- Gerti daug skysčių be cukraus ir saldiklių, palaikyti subalansuotą hidrataciją
- Sekti šlapimo spalvą (tamsi-trūksta skysčių, beveik bespalvis- per daug vartojama skysčių).
- Reguliuoti mitybą - valgyti tik sveiką maistą (vaisiai, daržovės, daug skaidulų , minimalizuoti saldumynus), kuris palaikytų gerą žarnyno mikrofloros būklę, nuo kurios priklauso gera imuninės sistemos veikla!
- Sekti deguonies koncentraciją kraujyje (matuojamas piršto oksimetru, kurį galite įsigyti vietinėje vaistinėje). Deguonies sumažėjimas rodo rimtus kvėpavimo sutrikimus.
Rekomendacijos paruoštos pagal: EVMS_Critical_Care_COVID-19_Protocol.pdf ir CovidPatientTreatmentGuide.pdf (aapsonline.org)
3Palgoritmas (Prevencija+Profilaktika+Pradėti gydymą iš kart) yapč svarbus didelės rizikos pacientams DIDELĖS RIZIKOS GRUPĖ: vyresni nei 50 metų ir/ar turintys vieną ar daugiau kitų sveikatos sutrikimų, tokių kaip: |
Tipiški simptomai, kuriuos galite patirti (bet turėkite omenyje, kad ne visi jų turi): |